Tyson Chandler
Carrera (temporada regular)
- PJ
- 1.160
- PTS
- 8,2
- REB
- 9,0
- ASS
- 0,8
Dades personals
- Posició
- Pivot
- Alçada i pes
- 2,13 m · 107 kg
- Naixement
- 2 d'octubre de 1982 (44 anys)
- Lloc de naixement
- Hanford, Estados Unidos
- Procedència
- Dominguez HS (CA)
- Draft
- 2001: 1a ronda, núm. 2
- A l'NBA
- 2001-2019 · 19 temporades
Estadístiques
Llisca la taula cap a un costat per veure totes les columnes.
Temporada regular
| Temp. | Equip | PJ | PTS | REB | ASS | MIN | REC | TAP | PÈR | %TC | %T3 | %TL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2001-02 | CHI | 71 | 436 | 343 | 54 | 1.393 | 28 | 93 | 99 | 49,7 | — | 60,4 |
| 2002-03 | CHI | 75 | 691 | 514 | 76 | 1.827 | 37 | 106 | 135 | 53,1 | — | 60,8 |
| 2003-04 | CHI | 35 | 213 | 270 | 23 | 783 | 17 | 43 | 38 | 42,4 | 0,0 | 66,9 |
| 2004-05 | CHI | 80 | 640 | 775 | 65 | 2.189 | 69 | 141 | 118 | 49,4 | 0,0 | 67,3 |
| 2005-06 | CHI | 79 | 417 | 714 | 81 | 2.121 | 41 | 104 | 123 | 56,5 | 0,0 | 50,3 |
| 2006-07 | NOK | 73 | 690 | 904 | 66 | 2.525 | 37 | 129 | 126 | 62,4 | 0,0 | 52,7 |
| 2007-08 | NOH | 79 | 929 | 928 | 81 | 2.783 | 45 | 84 | 136 | 62,3 | 0,0 | 59,3 |
| 2008-09 | NOH | 45 | 397 | 393 | 22 | 1.445 | 15 | 56 | 70 | 56,5 | — | 57,9 |
| 2009-10 | CHA | 51 | 333 | 320 | 16 | 1.163 | 17 | 55 | 91 | 57,4 | — | 73,2 |
| 2010-11 | DAL | 74 | 748 | 692 | 32 | 2.059 | 36 | 80 | 88 | 65,4 | — | 73,2 |
| 2011-12 | NYK | 62 | 699 | 612 | 56 | 2.061 | 56 | 89 | 102 | 67,9 | 0,0 | 68,9 |
| 2012-13 | NYK | 66 | 689 | 703 | 62 | 2.164 | 42 | 75 | 87 | 63,8 | — | 69,4 |
| 2013-14 | NYK | 55 | 480 | 529 | 59 | 1.662 | 36 | 63 | 71 | 59,3 | 0,0 | 63,2 |
| 2014-15 | DAL | 75 | 771 | 864 | 84 | 2.286 | 42 | 91 | 105 | 66,6 | — | 72,0 |
| 2015-16 | PHX | 66 | 472 | 576 | 64 | 1.618 | 36 | 44 | 93 | 58,3 | 0,0 | 62,0 |
| 2016-17 | PHX | 47 | 397 | 539 | 30 | 1.298 | 33 | 24 | 65 | 67,1 | — | 73,4 |
| 2017-18 | PHX | 46 | 300 | 418 | 53 | 1.151 | 16 | 27 | 59 | 64,7 | — | 62,4 |
| 2018-19 | PHX | 7 | 26 | 39 | 6 | 89 | 2 | 1 | 7 | 66,7 | — | 55,6 |
| 2018-19 | LAL | 48 | 147 | 268 | 31 | 786 | 19 | 22 | 35 | 60,9 | 0,0 | 59,4 |
| 2018-19 | TOT | 55 | 173 | 307 | 37 | 875 | 21 | 23 | 42 | 61,6 | 0,0 | 58,6 |
| 2019-20 | HOU | 26 | 34 | 66 | 6 | 219 | 6 | 8 | 8 | 77,8 | — | 46,2 |
| Carrera | 1.160 | 9.509 | 10.467 | 967 | 31.622 | 630 | 1.335 | 1.656 | 59,7 | 0,0 | 64,4 | |
Playoffs
| Temp. | Equip | PJ | PTS | REB | ASS | MIN | REC | TAP | PÈR | %TC | %T3 | %TL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2004-05 | CHI | 6 | 70 | 58 | 8 | 172 | 1 | 13 | 8 | 47,5 | — | 69,6 |
| 2005-06 | CHI | 6 | 11 | 27 | 3 | 104 | 2 | 2 | 6 | 66,7 | — | 30,0 |
| 2007-08 | NOH | 12 | 96 | 123 | 5 | 412 | 5 | 20 | 10 | 63,2 | — | 62,5 |
| 2008-09 | NOH | 4 | 15 | 21 | 2 | 94 | 2 | 1 | 8 | 50,0 | — | 50,0 |
| 2009-10 | CHA | 4 | 14 | 10 | 2 | 60 | 2 | 3 | 4 | 54,5 | — | 66,7 |
| 2010-11 | DAL | 21 | 167 | 193 | 8 | 680 | 13 | 19 | 14 | 58,2 | — | 67,9 |
| 2011-12 | NYK | 5 | 31 | 45 | 4 | 167 | 7 | 7 | 15 | 44,0 | — | 60,0 |
| 2012-13 | NYK | 12 | 68 | 88 | 4 | 350 | 8 | 14 | 11 | 53,8 | — | 75,0 |
| 2014-15 | DAL | 5 | 51 | 54 | 1 | 160 | 3 | 6 | 5 | 65,5 | — | 50,0 |
| 2019-20 | HOU | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | — | 0,0 |
| Carrera | 76 | 523 | 619 | 37 | 2.199 | 43 | 85 | 81 | 56,6 | — | 62,8 | |
TOT: total de la temporada sumant els equips on va jugar.
Premis i títols
Anells de campió (1)
20112010-11Fabricant: Jostens
Oro blanco de 14 quilates con más de 250 diamantes (unos 10 quilates). El logo de los Mavs sobre una piedra azul con 31 diamantes talla princesa, uno por cada año del club; la «M» lleva 15 diamantes, uno por jugador de la plantilla. Un lateral: «The Time Is Now», el trofeo y 2011.
Toca un anell per veure'n la descripció. Tots els anells de campió →
Medalles
- Or · Mundial de 2010 (Estats Units)
- Or · Jocs Olímpics de 2012 (Estats Units)
Draft
-
2001: 1a ronda, núm. 2 · Los Angeles Clippers · Dominguez HS
Traspassat a Chicago
Mercat de fitxatges
-
· Traspàs
Chicago traspassa Elton Brand als Clippers, que donen a canvi el pivot Tyson Chandler i l'ala-pivot Brian Skinner.
-
· Traspàs
Chicago traspassa el pivot Tyson Chandler a New Orleans, que dona a canvi P.J. Brown i JR Smith.
-
· Traspàs
New Orleans envía al pívot Tyson Chandler a Oklahoma City a cambio de los ala-pívots Chris Wilcox y Joe Smith y los derechos sobre el ala-pívot DeVon Hardin (anulado el traspaso por fallar Chandler el examen físico)
-
· Traspàs
New Orleans es fa amb el pivot Emeka Okafor a canvi del pivot Tyson Chandler, que va a Charlotte.
-
· Renovació
El pívot Tyson Chandler ejerce su opción de extensión del contrato con Charlotte para la temporada 2010-2011.
-
· Traspàs
Charlotte traspassa el pivot Alexis Ajinca i el pivot Tyson Chandler a Dallas, que dona a canvi Matt Carroll, Erick Dampier, Eduardo Najera i diners.
-
· Traspàs
Operació a tres bandes: Dallas envia Tyson Chandler, Ahman Nivins i Georgios Printezis a New York i una segona ronda del 2012 a Washington; New York envia Andy Rautins a Dallas i el pivot Ronny Turiaf, diners i una segona ronda del 2013 a Washington; i Washington envia una segona ronda del 2012 a Dallas.
Veure 5 moviments més
-
· Traspàs
Dallas traspassa Jose Calderon, Samuel Dalembert, Wayne Ellington, Shane Larkin i dues segones rondes del 2014 a New York, que dona a canvi Tyson Chandler i Raymond Felton.
-
· Agent lliure
El pivot Tyson Chandler signa un contracte de diversos anys amb Phoenix.
-
· Tall
Phoenix prescindeix del pivot Tyson Chandler.
-
· Agent lliure
Els Lakers fitxen el pivot Tyson Chandler fins a final de temporada.
-
· Agent lliure
El pivot Tyson Chandler signa amb Houston com a agent lliure.
Les notícies de l'antic UltimateNBA només són en castellà.
Sous
| Temp. | Equip | Sou |
|---|---|---|
| 2001-02 | CHI | $ 3,3 M |
| 2002-03 | CHI | $ 3,6 M |
| 2003-04 | CHI | $ 3,8 M |
| 2004-05 | CHI | $ 4,8 M |
| 2005-06 | CHI | $ 9,0 M |
| 2006-07 | NOK | $ 9,2 M |
| 2007-08 | NOH | $ 10,3 M |
| 2008-09 | NOH | $ 11,4 M |
| 2009-10 | CHA | $ 11,9 M |
| 2010-11 | DAL | $ 12,6 M |
| 2011-12 | NYK | $ 13,1 M |
| 2012-13 | NYK | $ 13,6 M |
| 2013-14 | NYK | $ 14,1 M |
| 2014-15 | DAL | $ 14,6 M |
| 2015-16 | PHX | $ 13,0 M |
| 2016-17 | PHX | $ 12,4 M |
| 2017-18 | PHX | $ 13,0 M |
| 2018-19 | PHX | ≈ $ 13,9 M |
| 2019-20 | HOU | ≈ $ 2,6 M |
| Total de la carrera | $ 189,9 M | |
Sous de la temporada regular; si un equip el va tallar i va continuar cobrant, se sumen. Dades de Basketball-Reference, contrastades amb HoopsHype i ESPN.
